Kalendář akcí:

únor 2019
po út st čt so ne
1
2
Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které dochází k návratu obratlů a dalších kloubů do ideální polohy. [...]
Datum :   2. únor 2019
3
4
5
6
7
8
9
Ajurvéda je věda o životě, o životě bez nemocí, o dlouhověkosti. Úvodní vysvětlení základů ajurvédy: Učení [...]
Datum :   9. únor 2019
10
Ajurvédská masáž zad, šíje, ramen a paží s marmovou terapií: Podle ajurvédy masáž oblasti zad nekončí jen šíjí, ale ramena a následně paže [...]
Datum :  10. únor 2019
11
Masáže lávovými kameny pocházejí původně z kmenových rituálů praktikovaných americkými indiány. Ti používali teplé nebo studené kameny, aby potlačili napětí v těle. Toto [...]
Datum :  11. únor 2019
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Klasická masáž je vynikající prostředek k odstranění bolesti, navození dobré nálady,pohody, povzbuzení energie [...]
Datum :  26. únor 2019
27
28

Pijavice lékařské - popis


Na první pohled se může zdát, že přikládání pijavek k moderní medicíně nepatří. Pijavky si však znovu získaly své místo v současné zdravotní péči.


egelStockPijavky lékařské (Hirudo medicinalis) hrály v léčitelství významnou roli od dob prvních ranhojičů. Předpokládá se, že z léčivých schopností  pijavek mají prospěch dokonce i zvířata. Německé označení pro pijavku, “Egel“, je odvozeno z řeckého “echis”, malý had. Někteří lidé se domnívají, že had vyobrazený na holi antického boha Asklépia, symbolu lékařství, je ve skutečnosti pijavka. Ať je to jakkoli,pijavky jsou od nepaměti známé svou léčivou mocí. Například mezi germánskými kmeny se slovopijavka používalo jako synonymum pro léčitele. Indický bůh Ájurvédy, Dhanvantari, drží pijavku v jedné ze svých čtyř rukou. A ve středověké Anglii byli ranhojiči známí jako „pijavkáři“.

V důsledku jejich často nadměrné aplikace v průběhu 19. století, nedostatku vědomostí a také předsudkům doby upadly pijavky přibližně do roku 1975 v nemilost. Přesto však dokázaly po této vynucené zhruba stoleté přestávce získat zpět svou licenci k praktikování humánní medicíny jako živoucí zdroj léčivých látek.


Plastická a rekonstrukční chirurgie znovuobjevila pijavky lékařské v 80. letech 20. století. Vedl ji k tomu případ malého chlapce s odtrženým uchem, které se podařilo úspěšně zahojit až po aplikaci pijavek. Od té doby zažívají pijavky renesanci v lékařství. Moderní biochemický výzkum dokázal ve slinách pijavek identifikovat velké množství aktivních farmaceutických látek. To z velké části rozptýlilo dřívější pochybnosti o jejich hojivých účincích. Předsudky, podle kterých přikládání pijavek patří do středověku, se tak přesunuly do říše překonaných pověr.


Podle odborníků je dokonce hirudin a další farmaceutické látky obsažené ve slinách pijavek co do významu srovnatelný s penicilinem, byť mají zcela odlišné spektrum účinků.


Tito krev sající živočichové museli dlouho překonávat lidské předsudky. Což je, vzhledem k tomu, jak málo toho o nich víme, pochopitelné. Jejich reputace snad ani nemůže být horší. Bohužel se neproslavili jen svými léčivými schopnostmi. Jsou také nechvalně známí pro svou krvežíznivost. Skutečnost je však této představě na hony vzdálená. Budeme-li je posuzovat podle lidských měřítek, vedou pijavky v podstatě příkladný život.

  • Obžerství je jim cizí. Jedno jídlo jim vystačí na jeden až dva roky. (Kdo z nás to může říct?)
  • Žijí jen v té nejčistší vodě.
  • Díky výjimečným vzorům na zádech jsou od pohledu krásné a svým elegantním plaveckým stylem se podobají delfínům.
  • Jejich kousnutí není moc bolestivé. Ve skutečnosti způsobují jen drobné podráždění.
  • Rány po kousnutí udržují čisté.
  • Jejich slinné žlázy neobsahují žádné patogeny.

Jak je vidět, předsudky pijavkám během jejich 450 milionů let trvající existence (v tomto bodě se stopa ztrácí) nezabránily v neustálých inovacích a dalším vývoji farmaceutických látek cílených na jejich kořist - savce včetně nás, lidí.

Pijavice - galerie

Návštěvnost

DnesDnes162
VčeraVčera138
TýdenTýden978
MěsícMěsíc3556
CelkemCelkem205968